Kyslomliečne výrobky
Kyslomliečne nápoje vďaka vysokému obsahu živých mikroorganizmov podporujú imunitu a mali by sme ich piť každý deň. Väčšine z nás je jedno, po ktorom z nich v obchode siahne, ale ich výroba a zloženie sa líšia.
KEFÍR
Kefír sa vyrába z kravského, ovčieho, kozieho alebo z ťavieho mlieka. Toto prírodné probiotikum má konzistenciu podobnú riedkemu jogurtu a kyslastú, mierne perlivú chuť. Nachádzajú sa v ňom baktérie, ktoré sú prospešné pre tráviaci systém, a vďaka ktorým je ľahko stráviteľný aj pre ľudí s intoleranciou laktózy.
Vzniká kvasením mlieka pomocou kefírových zŕn. Obsahujú kvasinky, ktoré fermentujú laktózu. Keď sa kefírové zrná pridajú do mlieka, mliečne cukry sa začnú premieňať na kyselinu mliečnu a vzniká lahodný kyslomliečny nápoj. Pri kvasení vzniká oxid uhličitý a malé množstvo alkoholu, preto sa tiež kefír nazýva mliečny šampus. Na Kaukaze sa kefír dodnes pripravuje podľa pôvodného receptu, pri ktorom kefír obsahuje aj alkohol.
Kefír sa hodí do smoothie, cesta na kváskový chlieb i na koláče, dodáva im vláčnosť. Svojím zložením podporuje fermentáciu a cesto zjemňuje.
Kefírové zrná, ktoré sa podobajú ružičkám karfiolu, môžete zohnať na internete. Stačí ich pridať do sklenenej alebo plastovej nádoby s mliekom, uzatvoriť a nechať stáť pri izbovej teplote. Po 12 až 24 hodinách je kefír hotový, stačí ho len precediť cez sitko a zrná nechať pracovať na ďalšej várke. Treba dodržiavať len jednu zásadu – nepoužívať kovový riad, ale len plastový a sklenený, vyhnúť sa chemickým prostriedkom na umývanie a mlieko nevystavovať priamemu slnečnému svetlu. Recept na kefír nájdete aj tu v receptári.
CMAR
Tradičný cmar je vlastne vedľajší produkt pri mútení masla. Alternatívne sa vyrába tiež kysnutím mlieka pomocou baktérie mliečneho kvasenia Lactococcus lactis. Cmar je perlivý a kyslejší než kefír. Vďaka vysokému obsahu bielkovín vás cmar zasýti na veľmi dlhý čas. Kvôli kvalitným proteínom sa odporúča aj športovcom. Cmar boduje aj vysokým obsahom lecitínu. Tento prírodný antioxidant posilňuje činnosť mozgu a zlepšuje pamäť. Kyselina mliečna, ktorú cmar obsahuje, je nielen ľahko stráviteľná, ale zároveň podporuje trávenie.
Cmar je veľmi dobrým domácim liekom na pálenie záhy. Ak vás trápi, vypite hneď po jedle pol šálky chladeného cmaru a pocítite okamžitú úľavu.
Cmar je vynikajúci bez ochutenia, ale môžete si z neho pripraviť aj vaše obľúbené smoothie. Nahraďte vodu cmarom, pridajte ovocie a pripravíte si skvelé raňajky, desiatu či olovrant. Cmar môžete použiť aj do cesta na palacinky, lievance a koláče.
ACIDOFILNÉ MLIEKO
Názov nesie podľa baktérie, vďaka ktorej sa čerstvé mlieko zmení na acidofilné – Lactobacillus acidophilus. Je to zdraviu prospešná baktéria, ktorá sa prirodzene nachádza v ľudskom tele a priaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru.
Pôsobí aj proti prítomnosti škodlivých baktérií v čreve, čím upravuje ich funkciu. Ničí choroboplodné mikroorganizmy v žalúdku a v črevách, alebo im bráni, aby ochorenie vyvolali. Okrem toho povzbudzuje náš imunitný systém a podporuje trávenie. Acidofilné mlieko je ľahko stráviteľné a vhodné aj pre ľudí s miernym stupňom intolerancie laktózy.
SRVÁTKA
Ak potrebujete očistu organizmu, siahnite po srvátke. Podporuje činnosť obličiek a urýchľuje metabolizmus. Vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe tvarohu a syrov. Je to vlastne tekutina, ktorá zostane po tom, čo sa kravské, ale aj kozie či ovčie mlieko zrazí pomocou syridla, alebo kyseliny citrónovej.
Obsahuje rôzne minerály ako je vápnik, horčík, zinok a draslík, tiež vitamíny B2 a B12. Zvyšuje imunitu a pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi. Srvátkový proteín je vhodný pri chudnutí a naberaní svalovej hmoty. Používa sa preto ako zdroj bielkovín pre proteínové nápoje a doplnky stravy pre športovcov.
Srvátku môžete piť samostatne alebo pridať do smoothie, dá sa použiť do cesta na palacinky, lievance a koláčov a tiež pri pečení chleba.