Bylinky a zelenina
A
- Artičoka (lat. Cynara scolymus) je trvalka s stonkou presahujúcej jeden meter. Pochádza zo Stredomoria, kde sa pestuje ako zelenina pre nedozreté súkvetia. Jedlá je dužinatá spodná časť jednotlivých listov artičoky. Chuť je mierne trpká, prípadne trochu horkastá.
B
- Bataty sú hľuzy tropickej rastliny povojníka batatového (lat. ipomoea batatas) pochádza zo strednej Ameriky. Nazývajú sa aj sladké zemiaky a konzumujú sa ako zelenina. Hľuza batatu obsahuje cukor a škrob a v trópoch nahrádza zemiaky. Batat býva nepravidelného tvaru, patrí medzi najvýživnejšiu zeleninu vďaka vysokému obsahu nasledujúcich látok: betakarotén (rastlinné farbivo pôsobiace proti vzniku niektorých druhov rakoviny žalúdka, pankreasu, úst a ďasien); draslík (pôsobí priaznivo na srdcovú činnosť, znižuje krvný tlak a riziko vzniku srdcových chorôb, obličkových kameňov a mŕtvice); kyselina chlorogenová, kyselina kávová (účinky v boji proti rakovine a chorobe AIDS); luteín a zeaxantín (ochrana pred aterosklerózou, niektorými druhmi rakoviny a očnými chorobami); nerozpustná vláknina (proti vzniku zápchy, divertikulózy, hemoroidov a je účinná proti obezite); pektín (znižuje hladinu cholesterolu); rastlinné steroly (znižujú hladinu cholesterolu); vitamín B6 a vitamín C.
C
- Cvikla – červená repa (lat. beta vulgaris). Je dvojročná rastlina, zástupca koreňovej zeleniny u ktorej sa konzumuje jej podzemná časť. Je nevyhnutnou súčasťou boršču, pridáva sa do šalátov a sterilizovaná je výbornou pochúťkou.
D
- Ďumbier správne označenie ďumbier lekársky (lat. zingiber officinale) je rastlina z juhovýchodnej Ázie. Podzemok, ktorý sa používa ako korenina a liečivka sa nazýva takisto aj zázvor. V kuchyni sa používa ako koreň v čerstvom stave, ale tiež ako prášok namletý z vysušeného koreňa. Chuť ďumbiera (zázvoru) je svieža, štipľavo-korenistá a sotva sladká.
F
- Fenikel obyčajný (lat. foeniculum vulgare) je rastlina z čeľade zelerovitých. Biele buľvy obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu a pôsobia blahodárne na naše trávenie. Môžeme ju marinovať, variť, piecť či dokonca vyprážať. Je to vynikajúca príloha k jedlám, najmä vo francúzskej a talianskej kuchyni.
G
- Galangal je jedlý koreň používaný v ázijskej kuchyni …viac
H
- Hliva ustricová (lat. pleurotus ostreatus) je jedlá drevokazná huba. Jej klobúky svojou farbou i tvarom pripomínajú väčšie ustrice, odkiaľ pochádza i druhové pomenovanie. Je to výborná jedlá huba. Patrí v Európe medzi najčastejšie používané liečivé huby, pretože sa osvedčila ako podporný prostriedok pri liečbe niektorých civilizačných chorôb. Lekári odporúčajú hlivu a jej extrakty pacientom trpiacim na ateroslerózu, pri vysokom obsahu cholesterolu v krvi. Preukázalo sa, že pomáha aj pacientom s vyšším obsahom cukru v krvi (cukrovke), pri obezite, stuhnutosti svalov, šliach a kĺbov a tiež, že posilňuje Imunitný systém.
- Hokkaido je zimná tekvica oranžovej farby s tenkou šupkou, pestovaná odroda druhu cucurbita maxima. Vyzerá ako malá tekvica bez hrebeňov. Vo vnútri tvrdej vonkajšej šupky je pevná dužina, ktorá poskytuje veľmi jemnú a jemnú gaštanovú chuť. Pri použití v pokrmoch sa nemusí šúpať, krásne varením, alebo pečením zmäkne.
K
- Kapusta Napa známa aj pod názvom čínska kapusta vo forme valcovitej hlávky kapusty zo žltkastých, alebo jasne zelených listov …viac
P
- PakChoi je kapusta pochádzajúca z Číny …viac
S
- Shiitake je jedlá huba pôvodom z východnej Ázie …viac
- Shimeji je skupina jedlých húb pôvodom z východnej Ázie …viac
T
- Tapioka je jeden z výrazov pre maniok jedlý (lat. manihot esculenta), známy tiež pod menami cassava či yuca. Je to tropická rastlina z Ameriky a je zahŕňaná medzi kľúčové okopaniny. Pestovala sa už 4000 rokov pred n. l. Vyznačuje sa veľmi atraktívnym látkovým zložením, ako pre výživu človeka, tak aj hospodárskych zvierat, a to hlavne vďaka prítomnosti škrobu, ale aj množstvu bielkovín. Niekedy sa manioku podobne ako batátom vraví sladké zemiaky.
Z
- Zázvor správne označenie ďumbier lekársky (lat. zingiber officinale) je rastlina z čeľade ďumbierovité. Pochádza z juhovýchodnej Ázie. Podzemok, ktorý sa používa ako korenina a liečivka sa nazýva takisto aj zázvor. V kuchyni sa používa ako koreň v čerstvom stave, ale tiež ako prášok namletý z vysušeného koreňa. Chuť ďumbiera (zázvoru) je svieža, štipľavo-korenistá a sotva sladká.
Posledná aktualizácia receptúry: 24.02.2024