Upotrebenie cibule
ŽLTÁ
na varenie – omáčky, polievky a guláše
BIELA
na salsu, chutney, vysmážanie
ČERVENÁ
guacamole, nakladanie, sendviče, šaláty
SLADKÁ PUKANSKÁ
cibuľové krúžky, gratinovanie, grilovanie
ŠALOTKA
prílohy, teplé a smotanové omáčky
PERLOVKA
nakladanie do nálevu
Žltá cibuľa (zvyčajne s hnedou šupkou)
Žltá cibuľa je zo všetkých druhov predávaných bežne v obchodoch najvšestrannejšia. Od ostatných sa odlišuje hlavne v tom, že vydrží dlhší čas sa variť aj pri vysokých teplotách, ako je napríklad smaženie cibuľky na masle a podobne. Platí to však aj o polievkach či dusených jedlách. Preto, ak potrebujete cibuľu pre jedlo, ktoré sa dlhšie varí, potom žltá cibuľa si zachová najviac chuti. Má tiež vyšší obsah síry než ostatné druhy. To znamená, že má aj výraznejšiu vôňu a chuť. Je preto lepšie ju pred konzumáciou uvariť. Teda pokiaľ ju nechcete využiť na výrobu sirupu alebo na nejaké iné liečivé účely.
Pukanská cibuľa
Cibuľa z obce Pukanec je vzhľadovo podobná žltej, je však veľmi sladká a vhodná okrem iného aj na konzum za surova.
Biela cibuľa
Biela cibuľa má jemnejšiu chuť než žltá, jej textúra je tenšia a pri varení dokonca priesvitná. Biela cibuľa sa zvyčajne používa v surovom stave do šalátov a omáčok, pretože dobre splýva s ostatnými ingredienciami a nie je tak výrazná či štipľavá. Jej jemnejšia chuť ju tiež robí ideálnou na konzumáciu za surova napríklad do sendvičov alebo pomazánok.
Červená cibuľa
Zo všetkých druhov je červená cibuľa najlepšia a zároveň najzdravšia pre surovú konzumáciu. Okrem liečivých látok typických pre cibuľu vo všeobecnosti, obsahuje červená cibuľa aj prírodné farbivá, ktoré pôsobia ako silné antioxidanty. Navyše má celkom príjemnú chuť a chrumkavú textúru. Výborne dopĺňa sladšie jedlá, ktoré vhodne chuťovo zvýrazní. Je tiež pomerne obľúbená v reštauráciách, kvôli svojmu peknému sfarbeniu a preto, ako jej mierna chuť zvýrazňuje iné silnejšie chute.
Posledná aktualizácia receptúry: 07.03.2024