Párance

ZOZNAM SUROVÍN

  • 400 g polohrubej múky T-400
  • 170 ml vody
  • 1 ČL soli

POSTUP PRÍPRAVY

Z múky, vody a soli pripravíme veľmi hutné cesto. Nemalo by sa lepiť a jeho povrch by mal byť úplne hladký. Cesto zabalíme do fólie a necháme asi 60 minút odpočívať pri izbovej teplote. Cesto vyvaľkáme (alebo rukou roztlačíme) na placku s hrúbkou asi 1 cm. Nožom si odkrajujeme rezance s hrúbkou 8 mm dokiaľ nepokrájame celé cesto. Následne každý rezanec “vygúľame” na hada s priemerom asi 8 mm a ten potom valčekom (alebo medzi prstami v rukách) sploštíme. Takto pripravené cesto delíme na kúsky s dĺžkou 8 – 10 cm. Tie potom od stredu v rukách párame po dĺžke na viac častí. Takto pripravené párance môžeme rovno hádzať do vriacej vody, alebo si ich nachystať,vriacej neosolenej  a hodiť ich do vody naraz. Takto “popárané” cesto asi 1 minútu po vyplávaní na povrch ho vyberáme sitkom, alebo dierovanou naberačkou.

TIPY, TRIKY A RADY

Párance je možné pripraviť na niekoľko spôsobov:

  1. Drevorubačské, alebo Zbojnícke párance (recept) – kalorický výdatné jedlo s použitím múky, zemiakov a slaniny
  2. Bezmäsitá verzia – Cesnakové párance , keď do hotových párancov pridáme v alobale upečený vytlačený cesnak zmiešaný so soľou a rastlinným olejom.
  3. Sladká verzia – medzi ženami a deťmi úprava, kde sa k párancom pridáva buď tvaroh, mak, lekvár, alebo mleté orechy posypané práškovým cukrom.

INFORMÁCIE O RECEPTE

Párance boli kedysi jedlom chudobných (pôvodne obec Pukanec) a dodali ťažko pracujúcim chlapom veľa sily v krátkom čase. Na ich prípravu stačila múka, voda, soľ a zemiaky. Drevorubači v lese by si len ťažko krájali cesto, preto ho párali. A zo zvyšnej vody, v ktorej ich varili, potom ešte pripravovali polievku. Jedlo sa pripravovalo sa podľa potreby aj na vozoch za jazdy.


Posledná aktualizácia receptúry: 07.03.2024


Hodnotenie autora 3.5