Lángoše
ZOZNAM SUROVÍN
CESTO
- 250 ml mlieka
- 1 ČL kryštálového cukru
- 2 PL jogurtu
- 500 g hladkej múky T-530
- 7 g sušeného droždia (sáčok)
ZDOBENIE
- kečup
- tatárska omáčka
- jogurt
- tvrdý syr
- cesnak
- soľ
- voda
POSTUP PRÍPRAVY
Cesto na langoše si ideálne pripravíme deň vopred, pretože bude kysnúť v chladničke. Urobíme si kvások. Do vlažného mlieka primiešame rozdrobené droždie a cukor. Kvások necháme vykysnúť, trvá to približne 5 minút.
K hladkej múke pridáme vajce, mlieko, smotanu, soľ a vykysnutý kvások. Ak použijeme robot s hákom alebo hnetacími metličkami, ušetríme čas. Hotové cesto potrieme rukami olejom (aby sa nelepilo) a uložíme do hrnca a vložíme do chladničky.
Pred vysmážaním si naolejujeme ruky, odoberieme si kúsok cesta a pomaly, mastnými rukami ho naťahujeme do tenkej placky. Placky vložíme do rozohriateho oleja a z oboch strán krátko vysmažíme. Hotové langoše ukladáme na papierový obrúsok, aby sme odstránili prebytočný tuk. Ešte teplé podávame, vtedy chutia najlepšie.
Zdobíme ich podľa chuti na slano (pretlačený cesnak+soľ+voda | jogurt | nastrúhaný syr | kečup), alebo na sladko (kyslá smotana | džem | práškový cukor).
TIPY, TRIKY A RADY
Veľkosť langošov záleží od toho, aký veľký kúsok cesta si odoberieme. Ak chceme langoše menšie, tvarujeme veľkosť malej loptičky, keď väčšie, veľkosť vajíčka. Langošové cesto vydrží v chladničke aj 3-4 dni. Z uvedeného množstva je možné pripraviť 10 lángošov.
INFORMÁCIE O RECEPTE
Langoš, alebo podplamenník je pôvodom maďarská smažená placka z kysnutého cesta. Slovo langoš pochádza z maďarského výrazu láng, slovensky plameň, podľa pôvodného spôsobu prípravy, ktorým bolo opekanie placiek v blízkosti plameňov. Hlavnou surovinou na prípravu langošov bolo chlebové cesto. Langoš bol podávaný na raňajky počas dní, keď sa na gazdovstvách piekol chlieb. Podobným spôsobom a z rovnakého cesta sa dodnes pripravujú podpecníky. V súčasnosti sa langoš vyrába pražením na oleji.
Posledná aktualizácia receptúry: 19.02.2024